X

پست های ویژه دانشیار

چاپ مقاله ISI در دانشیار

 

پرداخت هزینه ثبت نام مقاله

 

تصویر زیر یکی از مراحل ثبت نام مقاله در مجله Journal of Coastal Research را نشان می دهد. این مجله خواسته است، مبلغ 65 دلار جهت ثبت نام مقاله پرداخت شود. با توجه به اینکه در حوزه زمین شناسی بیش از 300 مجله دارای ضریب تاثیر وجود دارد. مقاله به مجله دیگری ارسال گردید. مجله ای که هزینه ای بابت ثبت نام دریافت نمی کرد.

 تصویر 1

 پرداخت "هزینه ثبت نام" و "هزینه داوری سریع"، تاثیری در روند بررسی و داوری مقاله ندارد. اما چرا این هزینه ها توسط نویسنده پرداخت می شود؟ نویسنده بدنبال چه چیزی است؟

در بسیاری از موارد نویسنده به ضعف های مقاله خود آگاه است. مقاله او از مجلات مختلف رد می شود و اکنون مجله ای را یافته که جهت "ثبت نام" و یا "داوری سریع" هزینه دریافت می کند. براین باور است که پرداخت این هزینه ها باعث می شود مقاله اش در پروسه آسان تری از داوری قرار بگیرد. این باور کاملا اشتباه است.

 چرا این هزینه توسط مجله دریافت می شود؟

دریافت هزینه ثبت نام باعث می شود نویسندگان در انتخاب مجله دقت بیشتری داشته باشند و قبل از ارسال مقاله تامل کنند، مقالات چاپ شده را بخوانند و مقاله خود را با آنها و با اهداف مجله مقایسه نمایند و در صورتیکه مقاله خود را برای چاپ در این مجله مناسب دیدند، ارسال را انجام دهند.

یک مجله ISI که دارای ضریب تاثیر است، در سال بیش از 3000 مقاله دریافت می کند. در صورتیکه این مقالات بتوانند پروسه داوری را بخوبی طی کنند و شایسته چاپ شناخته شوند، پذیرفته می شوند. مجله ای در حوزه فیزیک اقیانوس در سال 2012 به دانشیار نوشت که در سال بیش از 5000 مقاله توسط این مجله بررسی می شود و حدودا دودرصد از مقالات پذیرفته می شوند.

تعداد بالای مقالات دریافتی که اکثرا بدون توجه به اهداف و حوزه تحقیق، به مجلات ارسال می گردد، راهی بجز دریافت هزینه ثبت نام باقی نمی گذارد.

هزینه داوری سریع نیز، دلارهایی است که به راحتی توسط پژوهشگران و براساس باور غلطی که " اگر پول بدهی نمک گیر می شوند، مقاله را می پذیرند" پرداخت می شود.

جمله آخر اینکه؛ پرداخت هزینه ثبت نام، هزینه داوری سریع و حتی پذیرفتن هزینه بالای چاپ مقاله به صورت "دسترسی آزاد" تاثیری در نحوه داوری مقاله ندارد.

در این پست که اولین پست سال 94 بود، تلاش شد، تا یک مورد مهم که اخیرا در دانشیار با آن مواجه هستیم را بیشتر توضیح دهم. امید که توضیحات مفید بوده باشد.

Print
76 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

درباره دانشیار

سال 1388را می توان آغاز فعالیت گروه دانشیار در زمینه تحقیق و پژوهش دانست. ایجاد تغییر و شرایطی بهتر، قرار دادن پژوهشگران برمسیری آسان تر، آموزش، راهنمایی و مشاوره و حذف محدودیت‌ها، تحریم ها و هر آنچه مانعی جهت رشد علم ایجاد می کند، اهداف، آرمان و دلیلی است که باعث راه اندازی دانشیار شد. در دانشیار مشاور و راهنما هستیم و سعی داریم اطلاعات ارزشمندی را منتشر سازیم. اطلاعاتی که باعث تسریع پروسه تحقیق و پژوهش شود. خدمات تخصصی بسیاری در دانشیار ارائه می گردد. این خدمات به صورت ویژه به محققین، پژوهشگران و اعضای هیات علمی ارائه می شود.   ادامه مطلب

عضویت در خبرنامه

دی ان ان