X

پست های ویژه دانشیار

تحلیل رفتار. عملکرد داوران ایرانی در داوری مقالات علمی / ISI

تحلیل رفتار. عملکرد داوران ایرانی در داوری مقالات علمی / ISI

چرا داوری مقالات علمی را می پذیریم؟

کلیه اطلاعاتی که درخصوص چاپ مقالات علمی/ISI بدان نیاز دارید، بصورت رایگان و در قالب بیش از 400 پست آموزشی در دانشیار ارائه شده است. این پست ها تصویری هستند و از طریق آنها می توانید چاپ مقالات علمی/ISI را در 4 گام بیاموزید. جهت دسترسی به پست های آموزشی به بخش "آموزش چاپ مقالات علمی/ISI" مراجعه نمایید. همچنین می توانید بر روی هر یک از بخش های "تعریف ها و تکنیک های اولیه"، "نحوه انتخاب مجلات علمی/ISI"، "نحوه بررسی مجلات علمی و شناخت مجلات بی اعتبار" و "نحوه ثبت نام مقاله و ارسال آن به مجلات علمی" کلیک نمایید. در هر مرحله می توانید سوالات خود را از بخش "تماس با ما" از متخصصین گروه دانشیار بپرسید.


داوری مقالات ISI

دانشیار مرکزی است که خدمات تخصصی پژوهشی ارائه می دهد. حجم پروژه های انجام شده و پروژه های جاری و پروژه هایی که برای انجام رزرو شده اند، بالاست. بدلیل حجم بالای پروژه ها، از مرداد 92 سیستم تحلیل و ارزیابی نیز در دانشیار مستقر شد. این سیستم کمک می کند تا بتوانیم آمارهای مختلفی را استخراج نماییم و پس از تحلیل به بررسی نتایج بپردازیم. اکثر نتایج استخراج شده به گروه طراحی و توسعه وب دانشیار مربوط می شود و به صورت مستقیم در فعالیت ها اصلی دانشیار تاثیری ندارد. اما همیشه مواردی وجود دارد که با بررسی مستقیم، شاهد استخراج نتایج جالب و قابل توجهی هستیم. معمولا در نتایج استخراج شده، به دنبال الگوهای رفتاری خاص هستم، اینها مواردی است که سیاست، تصمیم و اقدامات دانشیار براساس آن برنامه می شود.

داوری مقالات در مجلات علمی / ISI

این پست نتیجه بررسی بیش از 40 نتیجه داوری است که طی دو سال انجام شده است. داوران ایرانی یک الگوی رفتاری خاص دارند. اکثر آنها داوری مقالات علمی را می پذیرند. داوری مقالاتی که به حوزه ی پژوهشی آنها مرتبط نیست و نمی دانم چه الزامی در اینکار می بینند و چرا داوری مقالاتی را می پذیرند که هیچ گونه ربطی به سابقه پژوهشی آنها ندارد. به عنوان مثال داور، استادیار دانشکده مهندسی عمران است و رشته تخصصی او مهندسی آب و به صورت تخصصی در رشته آب پژوهشگر است. اما اگر مقاله ای در حوزه ی "نانوتکنولوژی و بهبود خواص خاک" به او بسپارند، داوری را برعهده می گیرد.

جالب این است که بدانید در نتیجه داوری به پژوهش انجام شده اشاره کمی شده است و بیشتر غلط های املائی را لیست نمودند و در مواردی که مقاله توسط سه داور ارزیابی شده است، نظر داور مورد نظر کاملا مخالف با نظر دو داور دیگر است. حتی در نامه ای که به نویسنده نوشته است، ساختار جملات و املاء کلمات اشتباه است.

 •  آیا به نظر شما مقاله به داور سپرده شده است تا فقط غلط های املائی را بیابد؟

پیشنهاد می شود؛ درصورتیکه مقاله از نظر نگارش انگلیسی دارای ضعف هایی است، پس از داوری تخصصی، از سردبیر بخواهید در خصوص نگارش ضعیف تصمیم بگیرد. معمولا سردبیر از نویسنده می خواهد که مقاله را ویرایش نماید و در مواردی که نویسنده از کشوری است که زبان انگلیسی زبان دوم آن کشور محسوب می شود، توصیه می گردد که مقاله به شرکت های "ویرایش انگلیسی" سپرده شود.

نحوه انصراف از داوری

تصویر زیر ایمیلی را نشان می دهد که به دفتر دانشیار ارسال شده است. در این ایمیل خواستند که داوری یک مقاله علمی را برعهده گیریم. عنوان و چکیده به ما کمک می کند که در خصوص پذیرش/عدم پذیرش داوری تصمیم بگیریم. در این ایمیل دو لینک وجود دارد. درصورتیکه بخواهیم داوری مقاله را برعهده گیریم بر روی لینک اول، و در صورتیکه داوری مقاله را نپذیریم بر روی لینک دوم کلیک می کنیم.

 

تصویر 1: ایمیل دریافت شده

 با بررسی اطلاعات ارائه شده، تصمیم رد درخواست مجله بود. به همین منظور بر روی لینکی که در ایمیل ارائه شده است کلیک می کنیم. در صفحه ای که باز می شود می توانید داوران دیگری را به مجله معرفی نمایید. همچنین می توانید این صفحه را بدون معرفی داور ببندید.

در بعضی موارد در صفحه ای که باز می شود می توانید دلیل رد این درخواست را بنویسید و یک یا دو داور دیگر معرفی نمایید. (تصویر 2 و 3)

 

تصویر 2: صفحه معرفی داور به مجله

 

تصویر 3: صفحه مربوط به دلیل رد مقاله و معرفی داور


حرف آخر:
هر فردی که برای داوری مقاله انتخاب می شود 7 تا 15 روز فرصت دارد تا تصمیم خود را درخصوص پذیرش داوری اعلام نماید. در صورتیکه تصمیم پذیرش داوری مقاله باشد، 30 تا 60 روز نیز جهت داوری مقاله به او فرصت می دهند.

در صورتیکه تصمیم شما رد درخواست مجله است، این کار را خیلی سریع انجام دهید. تا سردبیر فرد دیگری را جهت داوری مقاله انتخاب نماید. به این صورت زمان کمی صرف پروسه داوری خواهد شد.

در کشور ما سیستم ارتقا براساس امتیازات دریافتی است. امتیازاتی که باعث بوجود آمدن رفتارهای غلط و ناصحیح بسیاری شده است. سعی کنید رفتار شما باعث بوجود آمدن یک تصور اشتباه از علم ایرانیان نشود.

نویسنده: مجید عقلمند(مدیر دانشیار)

Print
2546 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
 • دکتر طالبی

  چاپ مقالات خود را به گروه قوی دانشيار سپردم و خوشبختانه جواب اعتماد عاقلانه ام را گرفتم. گروه دانشيار گروهی بسيار تخصصی و قوی و كاملا امانت دار است.همكاری من برای آينده مستدام است.

 • دکتر خرمدل

  بنده با موسسات زیادی همکاری داشته ام اما تیم دانشیار از لحاظ سرعت پاسخگویی، رعایت امانت و کیفیت علمی در ارائه خدمات بهترین است. دقت نظر شما در رعایت اصولی اخلاقی در نشر مقالات و کتب علمی نیز قابل ستایش است. شما یک تیم حرفه ای و البته قابل اعتماد هستید.

 • دکتر حیدری

  در طول فعالیت در زمینه چاپ کتاب و مقاله، ترجمه و نیز مشاوره در زمینه انتخاب ژورنا‌ل‌ها و چاپ مقالات علمی، با گروه‌های پژوهشی زیادی همکاری داشته ام. براساس تجربه و شناخت، دانشیار را کاملترین، به روزترین، و متعهدترین گروه پژوهشی می‌دانم.

 • دکتر طلایی

  در سال 1391 مقالات خود را به دانشیار سپردیم. مقالات ما در مجلات معتبر آی اس آی چاپ شد. طی این چند سال از خدمات دیگر دانشیار نیز بهره بردیم و همکاری ما تا به امروز ادامه دارد. گروه دانشیار را حرفه ای، صادق، دلسوز و متعهد دیدیم. گروهی که "قابل اعتماد" است.

درباره دانشیار

سال 1390 را می توان آغاز فعالیت گروه دانشیار در زمینه تحقیق و پژوهش دانست. ایجاد تغییر و شرایطی بهتر، قرار دادن پژوهشگران برمسیری آسان تر، آموزش، راهنمایی و مشاوره و حذف محدودیت‌ها، تحریم ها و هر آنچه مانعی جهت رشد علم ایجاد می کند، اهداف، آرمان و دلیلی است که باعث راه اندازی دانشیار شد. در دانشیار مشاور و راهنما هستیم و سعی داریم اطلاعات ارزشمندی را منتشر سازیم. اطلاعاتی که باعث تسریع پروسه تحقیق و پژوهش شود. خدمات تخصصی بسیاری در دانشیار ارائه می گردد. این خدمات به صورت ویژه به محققین، پژوهشگران و اعضای هیات علمی ارائه می شود.   ادامه مطلب

عضویت در خبرنامه

دی ان ان