X

پست های ویژه دانشیار

مجله هندی از لیست مجلات ISI اخراج شد!

مجله هندی از لیست مجلات ISI اخراج شد!

مجله International Journal of Current Life Sciences

 

مجله هندی
 

 

مجله International Journal of Current Life Sciences از Master Journal list موسسه تامسون (ISI) کنار گذاشته شد. کنار گذاشته شدن یک مجله از پایگاهی مانند ISI یک امر عادی است. مجلات بسیاری در Master Journal List موسسه ISI نمایه می شوند و در صورتیکه نتوانند استانداردهای این موسسه را رعایت نمایند، از لیست کنار گذاشته می شوندد.

چرا این خبر مهم است؟

اولین بار در سال گذشته در بخش " پرداخت هزینه چاپ مقالات علمی  " متوجه شدیم که تعداد درخواست هایی که جهت پرداخت هزینه چاپ مقاله (به این مجله هندی)، به دانشیار ارسال می گردد، الگویی منطقی ندارد. تعداد درخواست ها بالا بود و همین امر باعث شد بررسی های بیشتری در خصوص این مجله انجام شود. به این نتیجه رسیدیم که مجله بی اعتبار است. مقالات در مدت 4 الی 10 روز بدون داوری پذیرفته می شوند. تمامی مشخصات تماس نویسندگان از مقاله حذف می شود و ... . در آن زمان در بخش "نحوه شناسایی مجلات بی اعتبار و جعلی" تلاش شد تا راهنماهای لازم در خصوص نحوه بررسی مجلات ارائه گردد و در مورد این مجله نیز توضیحاتی ارائه شده بود. اما متاسفانه حجم بالای اعتراضات باعث شد، تصویر راهنماها به صورت تار منتشر شود و به صورت مستقیم به این مجله اشاره ای نشد.

امروز حذف مجله از لیست ISI (/تغییر نام مجله) ، باعث شد توضیحات بیشتری درخصوص آن ارائه شود. این مجله در دو سال گذشته 2650 مقاله را پذیرفته است. اکثر مقالات به پژوهشگران ایرانی تعلق دارد. حتی سایت الکسا نیز 97.4درصد بازدیدکنندگان سایت مجله را از کشور ایران اعلام نموده است به گونه ای که ترافیک منطقه ای این سایت 13748 و متعلق به ایران است (تصویر 1) (الکسا: تکنیک اول، تکنیک دوم).

 

مجله هندی از لیست مجلات ISI اخراج شد

تصویر 1

هزینه ها

هزینه چاپ مقاله در این مجله 150 دلار است. این مجله حساب PayPal یا دیگر حساب های الکترونیکی ندارد و واریز هزینه باید از طریق مراجعه به بانک های بین المللی انجام شود. کارمزد حواله های بین المللی 20 تا 30 دلار است. این هزینه توسط بانک دریافت می شود. هزینه دریافتی صرافی ها و مراکزی که پرداخت را برعهده دارند نیز حداقل 150 هزار تومان است. این حداقل هزینه ای است که یک نویسنده جهت چاپ مقاله خود پرداخت نموده است. هزینه های دیگری نیز وجود دارد. هزینه ترجمه مقاله، هزینه ویرایش انگلیسی، هزینه ی دریافتی مراکز چاپ تضمینی مقاله، هزینه دریافتی کنفرانس های علمی ای که مقالات را به این مجله ارسال نمودند.  بررسی هایی که انجام شد نشان می دهد مبلغی در حدود 4.685.200.000 تومان، حداقل زیانی است که به نویسندگان وارد شده است.  مبلغ دریافتی مجله با دریافت 150 دلار از هر نویسنده، مجموعا 1.351.500.000 تومان است.

تصویر زیر آخرین مقاله ای که توسط این مجله چاپ شده است را نشان می دهد. صفحه 13082 تا 13088 به این مقاله اختصاص دارد.

مجله هندی از لیست مجلات ISI اخراج شد

تصویر 2


چه کسانی به این مجله مقاله فرستادند؟

بسیاری از افراد با علم به بی اعتبار بودن این مجله، مقاله خود را ارسال نمودند. پاسخ آنها این است که چاره ای ندارند و بسیار هم سپاسگزار اینگونه مجلات هستند. این مجلات فرصتی را در اختیار آنها قرار داده اند تا بتوانند نمره پایان نامه، امتیازات ارتقا و ... را بدست بیاورند. برای بسیاری از آنها بی اعتبار بودن این مجله اهمیتی ندارد. آنها به ضعف مقاله خود آگاهند و می دانند مجلات معتبر چنین مقالاتی را نمی پذیرد و تنها با ارسال آن به اینگونه مجلات می توانند از مراحل سخت بگذرند.

دانشجویانی که در مهلت مشخصی باید مقاله ISI مستخرج از پایان نامه به دانشگاه تحویل دهند، دانشجویان خارج از کشوری که برای ارزیابی مدارک در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید مقاله ISI داشته باشند، کنفرانس های علمی که برای معتبر جلوه دادن خود، در تبلیغات کنفرانس، چاپ مقالات در مجلات ISI را وعده می دهند، موسسات چاپ تضمینی مقالات ISI، دانشجویانی که برای مصاحبه شغلی و تحصیلی آماده می شوند و ...

این مجله و نحوه عملکرد پژوهشگران داخل در چاپ مقاله ISI، نشان می دهد سیاست های حاضر پژوهشی نیاز به یک بازنگری اساسی دارد. این فقط یک مجله از مجموع مجلاتی است که می شناسیم. قطعا این آغاز بود و این راه و مسیر ادامه دارد.


نویسنده: مجید عقلمند (مدیر دانشیار)

 

Print
7126 رتبه بندی این مطلب:
3/0
نظرات بسته شده است.

با تکمیل فرم زیر می توانید درخواست خود را به دانشیار ارسال نمایید. درخواست خود را به صورت کامل بنویسید. همچنین می توانید از طریق تلگرام و واتساپ با دانشیار در ارتباط باشید.

اطلاعات تماس شما

بازخورد شما

درباره دانشیار

سال 1388را می توان آغاز فعالیت گروه دانشیار در زمینه تحقیق و پژوهش دانست. ایجاد تغییر و شرایطی بهتر، قرار دادن پژوهشگران برمسیری آسان تر، آموزش، راهنمایی و مشاوره و حذف محدودیت‌ها، تحریم ها و هر آنچه مانعی جهت رشد علم ایجاد می کند، اهداف، آرمان و دلیلی است که باعث راه اندازی دانشیار شد. در دانشیار مشاور و راهنما هستیم و سعی داریم اطلاعات ارزشمندی را منتشر سازیم. اطلاعاتی که باعث تسریع پروسه تحقیق و پژوهش شود. خدمات تخصصی بسیاری در دانشیار ارائه می گردد. این خدمات به صورت ویژه به محققین، پژوهشگران و اعضای هیات علمی ارائه می شود.   ادامه مطلب

دی ان ان