X

پست های ویژه دانشیار

ISI و ایمپکت فاکتور

ISI و ایمپکت فاکتور

ISI و Impact Factor

در ایران حاصل تمامی تحقیقات باید به صورت مقاله چاپ شود. زیرا تنها ملاک ارزشیابی تحقیقات انجام شده مقاله ی مستخرج از تحقیق است. حتی ملاک ارزشیابی خود مقاله هم نیست بلکه مجله ای است که آن را چاپ می کند. تحقیقی ارزشمند است که مقاله مستخرج از آن در مجله ای ISI چاپ شود. در ایران بالاترین امتیاز به پژوهشگری تعلق می گیرید که بتواند مقاله خود را در مجله ISI چاپ نماید.  طبق بخش نامه وزارت علوم نتیجه فعالیت های پژوهشی که به صورت مقاله های علمی چاپ می شوند بر اساس WOS (ا JCR) بودن، ISI Listed بودن، ISC بودن و ... دارای امتیازات جداگانه هستند.
به عنوان مثال اگر هزینه طرح پژوهشی از 5 میلیون تومان بیشتر شود. مجری طرح باید دو مقاله مستخرج از طرح را در یک مجله WOS (ا JCR) چاپ نماید. اگر از 10 میلیون تومان بیشتر شد 3 مقاله و اگر موفق به چاپ مقاله نشد جریمه  می شود.

و دانشگاه های مختلف امتیازات خاصی را برای چاپ مقاله مستخرج از پایان نامه در نظر گرفته اند در یکی از این دانشگاه ها چاپ مقاله علمی - پژوهشی، نیم نمره. چاپ مقاله ISI یک نمره، چاپ مقاله WOS با ایمپکت فکتور کمتر از یک، یک و نیم نمره و چاپ مقاله در مجلات WOS با ایمپکت فکتور بالاتر از یک، 2 نمره. اگر دانشجویی از پایان نامه نمره 18 بگیرد و یک مقاله در مجله WOS با ایمپکت فکتور  بالاتر از یک داشته باشد نمره پایان نامه او 20 خواهد بود. البته این قانون در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

همچنین دانشجویان خارج از کشور برای به تایید رساندن مدرک خود در وزارت علوم باید یک مقاله مستخرج از رساله دکتری در مجلات WOS چاپ نمایند (مراجعه شود به آخرین بخشنامه در سایت وزارت علوم).

در مهر 91 برای انتخاب پژوهشگر برتر امتیازات مقالات چاپ شده به صورت زیر ارزیابی شد:
•    چاپ مقاله در مجله WOS (JCR): هفت امتیاز
•    چاپ مقاله در مجله ISI: شش امتیاز
•    چاپ مقاله در مجله ISC: پنج امتیاز
•    مقالات داغ یا پراستناد: نه امتیاز
•    علمی پژوهشی (مجلات داخل): چهار امتیاز
•    علمي پژوهشي در دائره المعارف هاي معتبر داخلي و خارجي: چهار امتیاز
•    علمی ترویجی: سه امتیاز
•    همایش های علمی ملی: دو امتیاز

با توجه به اطلاعات ارائه شده در بالا، پی می بریم که ISI نقش بسیار مهمی در فعالیت های علمی پژوهشگران داخل کشور ایفا می کند.
ISI چیست؟
موسسه ISI در سال 1960 تاسیس شد در سال 1992 توسط موسسه تامسون خریداری شد و در حال حاضر به عنوان موسسه اطلاعات علمی تامسون شناخته می شود.
لینک خدمات شرکت:
•    http://thomsonreuters.com/products_services/science/science_products/a-z/


سالانه 2000 تا 3000 مجله جدید توسط این موسسه ارزیابی می شود. اگر این مجلات استاندارد های این موسسه را رعایت کنند نام آنها وارد Master Journal List خواهد شد. در حال حاضر ( 14 فروردین نود و دو) نام 17110 مجله در این لیست وجود دارد.


لیست کلیه مجلات ISI از لینک زیر قابل دسترس است:
•    http://science.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jlresults.cgi?PC=MASTER


لیست مجلات ISI به تفکیک رشته و گرایش علمی:

 

تمامی این مجلات ISI هستند. شامل مجلات ISI listed و WOS یا JCR. فعالیت این مجلات به صورت سالانه ارزیابی می شود و گزارش آن در Journal citation Reports یا به اختصار JCR چاپ می شود.
 در حال حاضر از بین 17110 مجله نمایه شده در Master Journal List  فقط 8336 مجله توانسته اند ایمپکت فکتور بگیرند و وارد لیست بخش JCR Science Edition شوند. به مجلاتی که وارد بخش JCR می شوند WOS نیز می گویند.


ISC نیز نام مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری است. این مرکز در شیراز مستقر است و تحت مدیریت پروفسور مهراد، کاری شبیه به موسسه تامسون را انجام می دهد با این تفاوت که مجلات علمی مورد بررسی در کشورهای اسلامی چاپ می شود.


پس فقط مجلات ISI آن هم نه همه آنها بلکه آنهایی که مقالات خوب و حاصل پژوهش های نوین را چاپ می کنند و وارد بخش JCR می شوند می توانند ایمپکت فکتور داشته باشند. در حال حاضر آخرین گزارش JCR مربوط به سال 2012 است که مجلات را در دو سال 2010 و 2011 بررسی نموده است در این گزارش مجله با عنوان CA-A CANCER JOURNAL FOR CLINICIANS  با ISSN: 0007-9235 دارای ایمپکت فکتور: 101.780 می باشد (بالاترین ایمپکت فکتور).


امیدوارم اطلاعات ارائه شده مفید باشد. سعی شد به سوالی که از شما پرسیده شده بود پاسخ دهم.

 

ضریب تاثیر (Impact Factor)

ضریب تاثیر حاصل نسبت استنادها به تعداد مقالات چاپ شده در دوسال قبل مجله است. مجله PROGRESS IN QUANTUM ELECTRONICS  با ISSN 0079-6727 دارای ایمپکت فکتور هفت است. می توانید نحوه محاسبه ایمپکت فکتور را در شکل زیر مشاهده نمایید.
 

تصویر: محاسبه ضریب تاثیر

 
نویسنده: مهندس مجید عقلمند (مدیر دانشیار)

 

Print
13145 رتبه بندی این مطلب:
4/5
نظرات بسته شده است.

با تکمیل فرم زیر می توانید درخواست خود را به دانشیار ارسال نمایید. درخواست خود را به صورت کامل بنویسید. همچنین می توانید از طریق تلگرام و واتساپ با دانشیار در ارتباط باشید.

اطلاعات تماس شما

بازخورد شما

درباره دانشیار

سال 1388را می توان آغاز فعالیت گروه دانشیار در زمینه تحقیق و پژوهش دانست. ایجاد تغییر و شرایطی بهتر، قرار دادن پژوهشگران برمسیری آسان تر، آموزش، راهنمایی و مشاوره و حذف محدودیت‌ها، تحریم ها و هر آنچه مانعی جهت رشد علم ایجاد می کند، اهداف، آرمان و دلیلی است که باعث راه اندازی دانشیار شد. در دانشیار مشاور و راهنما هستیم و سعی داریم اطلاعات ارزشمندی را منتشر سازیم. اطلاعاتی که باعث تسریع پروسه تحقیق و پژوهش شود. خدمات تخصصی بسیاری در دانشیار ارائه می گردد. این خدمات به صورت ویژه به محققین، پژوهشگران و اعضای هیات علمی ارائه می شود.   ادامه مطلب

دی ان ان