X

پست های ویژه دانشیار

چاپ مقاله ISI در دانشیار

 

استخراج مقاله ISI از پایان نامه

استخراج مقاله ISI از پایان نامه

اشتباه بزرگ

همه مقالات نتایج تحقیقات علمی هستند. برخی از این تحقیقات در قالب پایان نامه، برخی نیز در قالب گزارش و یا مقاله تنظیم می شوند. این یک شیوه انتشار است و همچنین می توان گفت قابل تبدیل به یکدیگر نیز می باشند یعنی می توان پایان نامه را در قالب مقاله نوشت و یا مقاله را در قالب پایان نامه تنظیم کرد.

آنچه که اشتباهی در زمینه استخراج مقاله از پایان نامه محسوب می شود برداشتی است که برخی از دانشجویان دارند آنها مقالاتی را به دانشیار می فرستند که تیکه های بریده شده و بدون اتصال پایان نامه هستند و انتظار دارند این مقاله ی ضعیف از مجله علمی معتبر پذیرش بگیرد. برخی از موسسات نیز هستند که در این زمینه فعالیت دارند و متاسفانه مقالاتی که به این صورت آماده می شوند فاقد استاندارد های لازم هستند.

در یک مورد متخصصی از رشته علوم انسانی با دریافت هزینه مقاله ای را از یک پایان نامه در رشته مهندسی استخراج کرده است. در بررسی اولیه متوجه اشکالات و ضعف های زیر شدم:

حجم مقاله بیش از 10 هزار کلمه شده است. زیرا فردی که مقاله را نوشته است، نمی دانسته که کدام قسمت ها مهم هستند و کدام قسمت ها اهمیت کمتری دارند.

فردی که استخراج مقاله را برعهده داشته است بدلیل آشنا نبودن با حوزه تحقیق نتوانسته است از خود جمله ای را به تحقیق اضافه نماید و مقاله از پاراگراف هایی تشکیل شده است که فاقد اتصال منطقی هستند.

هدف اصلی و مهم تحقیق به اشتباه کم رنگ شده است.

جدول های غیر ضروری در متن مقاله گنجانده شده است.

به جای استفاده از کلمات تخصصی از کلمات عمومی استفاده شده است.

سیستم رفرنس نویسی اشتباه است.

مقاله فاقد انسجام و هماهنگی است.

در تنظیم پاراگراف ها روند پژوهش و مقاله نویسی حفظ نشده است.

بعضی از جمله ها به اشتباه تکرار شده است.

چکیده مقاله استاندارد نیست و هدف تحقیق به اشتباه نوشته شده است. نتایج در چکیده ذکر نشده است.

پایان نامه کمی قدیمی است و منابع جدید و بروز اضافه نشده است.

پاراگراف آخر در بخش مقدمه که اهداف تحقیق را نشان می دهد، نوشته نشده است.

فهم برخی از جملات بسیار سخت است.

بخش آمار به صورت کامل توضیح داده نشده است.

بخش بحث ناقص است.

بخش نتایج نوشته نشده است.

 

برای رفع این موارد باید چکاری انجام داد؟

دانشجویان باید سعی کنند مقاله خود را با کمک استاد راهنما تنظیم نمایند. زیرا آنها تنها افرادی هستند که از روند انجام تحقیق اطلاع کافی دارند و می توانند مقاله را به بهترین شکل آماده کنند. اما اگر دانشجو و یا استاد مربوطه در این زمینه مشکل دارند و نمی توانند نسبت به استخراج مقاله اقدام نمایند باید از یکی از متخصصین همین رشته کمک بخواهند.

و توجه داشته باشید که شیوه نگارش در پایان نامه و مقاله با یکدیگر متفاوت است. مقاله شما نباید تکه های جدا از هم پایان نامه باشد.

 

نویسنده: دکتر مجید عقلمند (مدیر دانشیار)

 

Print
133 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

درباره دانشیار

سال 1388را می توان آغاز فعالیت گروه دانشیار در زمینه تحقیق و پژوهش دانست. ایجاد تغییر و شرایطی بهتر، قرار دادن پژوهشگران برمسیری آسان تر، آموزش، راهنمایی و مشاوره و حذف محدودیت‌ها، تحریم ها و هر آنچه مانعی جهت رشد علم ایجاد می کند، اهداف، آرمان و دلیلی است که باعث راه اندازی دانشیار شد. در دانشیار مشاور و راهنما هستیم و سعی داریم اطلاعات ارزشمندی را منتشر سازیم. اطلاعاتی که باعث تسریع پروسه تحقیق و پژوهش شود. خدمات تخصصی بسیاری در دانشیار ارائه می گردد. این خدمات به صورت ویژه به محققین، پژوهشگران و اعضای هیات علمی ارائه می شود.   ادامه مطلب

عضویت در خبرنامه

دی ان ان