X

پست های ویژه دانشیار

ضریب تاثیر جعلی - بررسی مجله Indian Journal of Research

ضریب تاثیر جعلی - بررسی مجله Indian Journal of Research

ایمپکت فکتورهای جعلی

 به تازگی در سایت مجلات علمی و یا ایمیل های دریافتی از سوی آنها، میزان ضریب تاثیر مجله ( Journal Impact Factor) نوشته شده است. اما پس از بررسی اطلاعات این مجله ها در موسسه تامسون (ISI) و پایگاه JCR مشخص می شود که ضریب تاثیر ارائه شده، توسط موسسه تامسون صادر نشده است. ممکن است ضریب تاثیر توسط موسسه دیگری صادر شده باشد و یا مجله، ضریب تاثیررا فقط جهت جلب توجه و به منظور تقلب و کلاه برداری در سایت خود و  در ایمیل های ارسالی نوشته باشد.
 
Indian Journal of Research
تصویر زیر، ایمیلی است که به تازگی از سوی یک مجله بصورت انبوه برای پژوهشگران ارسال گردیده است. در این ایمیل از پژوهشگران خواسته شده است مقاله خود را به مجله Indian Journal of Research ارسال نمایند. همانطور که در تصویر قابل مشاهده است، ضریب تاثیر (Impact Factor) این مجله 0.3208 می باشد.

 


 
تصویر 1: ایمیل دریافت شده از سوی مجله


ضریب تاثیر به این معنی است که مجله مورد نظر در پایگاه JCR که جزء خدمات موسسه تامسون(ISI) است، نمایه می شود. پس برای بررسی صحت اطلاعات ارائه شده، به این پایگاه مراجعه می نماییم.
 
جستجوی ضریب تاثیر در JCR
در تصویر زیر، مجلات نمایه شده در بخش علوم به ترتیب ضریب تاثیر مرتب شده‌اند. در صورتیکه مجله  Indian Journal of Research دارای چنین ضریب تاثیری باشد باید عنوان آن در بین مجلات شماره 7599 تا 7619  قرار بگیرد. از بررسی بخش علوم پایگاه JCR مشخص می شود که ضریب تاثیر 0.3208 برای هیچ مجله ای ثبت نشده است.


 
 تصویر 2: بررسی ضریب تاثیر مجله در بخش علوم پایگاه JCR

همچنین بررسی بخش علوم اجتماعی پایگاه JCR نیز نتیجه ای دربر نداشت  و مشخص شد که چنین ضریب تاثیری (0.3208) برای هیچ مجله ای ثبت نشده است. در تصویر زیر، مجلات نمایه شده در بخش علوم اجتماعی به ترتیب ضریب تاثیر مرتب شده‌اند. در صورتی که این مجله دارای چنین ضریب تاثیری باشد عنوان آن باید در بین مجلات شماره 2458 تا 2479  قرار بگیرد.
 
 

تصویر 3: بررسی ضریب تاثیر مجله در بخش علوم اجتماعی پایگاه JCR
 

جستجوی مجله در پایگاه JCR
با جستجوی نام مجله در پایگاه JCR مشخص شد که مجله ای با نام Indian Journal of Research در این پایگاه نمایه نشده است.
همچنین تمامی مجلاتی که در عنوان خود از عبارت "Indian Journal of" استفاده نمودند در دو بخش علوم و علوم اجتماعی مورد جستجو قرار گرفتند. نتیجه بررسی در سه  تصویر زیر قابل مشاهده است. 37 مجله در عنوان خود از عبارت مورد جستجو استفاده نمودند اما نام مجله Indian Journal of Research در بین آنها وجود ندارد.
 

تصویر 4: نتیجه جستجو در بخش علوم - نتایج 1 تا 20
 

تصویر 5: نتیجه جستجو در بخش علوم - نتایج 21 تا 36

 

 تصویر 6: نتیجه جستجو در بخش علوم اجتماعی - فقط یک نتیجه
 

با جستجوی عنوان مجله و شماره شناسایی (ISSN) آن مشخص شد که مجله Indian Journal of Research  در بخش Master Journal List  موسسه تامسون نیز نمایه نشده است و اصلا ISI نیست چه به برسد به اینکه در بخش JCR نیز نمایه شده و دارای ضریب تاثیر باشد.
 
با اطلاعات ارائه شده در بالا مشخص است که پژوهشگران باید مجله انتخابی خود را با دقت مورد بررسی قرار دهند و نسب به صحت اطلاعات ارائه شده در سایت مجله اطمینان حاصل نمایند.
 
پژوهشگران می توانند عنوان مجله انتخابی خود را جهت بررسی به مرکز آریا ارسال نمایند. همچنین کتاب های "راهنمای گزارش استنادی مجلات (JCR)" و " راهنمای جستجوی مجلات در موسسه اطلاعات علمی تامسون (ISI) "  که توسط متخصصین مرکز آریا تالیف گردیده است، اطلاعات زیادی را در خصوص نحوه بررسی مجلات و مواردی دیگر در اختیار این عزیزان قرار می دهد.
 
نویسنده: مجید عقلمند (مدیر دانشیار)

 

Print
3060 رتبه بندی این مطلب:
3/0

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر
 • دکتر طالبی

  چاپ مقالات خود را به گروه قوی دانشيار سپردم و خوشبختانه جواب اعتماد عاقلانه ام را گرفتم. گروه دانشيار گروهی بسيار تخصصی و قوی و كاملا امانت دار است.همكاری من برای آينده مستدام است.

 • دکتر خرمدل

  بنده با موسسات زیادی همکاری داشته ام اما تیم دانشیار از لحاظ سرعت پاسخگویی، رعایت امانت و کیفیت علمی در ارائه خدمات بهترین است. دقت نظر شما در رعایت اصولی اخلاقی در نشر مقالات و کتب علمی نیز قابل ستایش است. شما یک تیم حرفه ای و البته قابل اعتماد هستید.

 • دکتر حیدری

  در طول فعالیت در زمینه چاپ کتاب و مقاله، ترجمه و نیز مشاوره در زمینه انتخاب ژورنا‌ل‌ها و چاپ مقالات علمی، با گروه‌های پژوهشی زیادی همکاری داشته ام. براساس تجربه و شناخت، دانشیار را کاملترین، به روزترین، و متعهدترین گروه پژوهشی می‌دانم.

 • دکتر طلایی

  در سال 1391 مقالات خود را به دانشیار سپردیم. مقالات ما در مجلات معتبر آی اس آی چاپ شد. طی این چند سال از خدمات دیگر دانشیار نیز بهره بردیم و همکاری ما تا به امروز ادامه دارد. گروه دانشیار را حرفه ای، صادق، دلسوز و متعهد دیدیم. گروهی که "قابل اعتماد" است.

درباره دانشیار

سال 1390 را می توان آغاز فعالیت گروه دانشیار در زمینه تحقیق و پژوهش دانست. ایجاد تغییر و شرایطی بهتر، قرار دادن پژوهشگران برمسیری آسان تر، آموزش، راهنمایی و مشاوره و حذف محدودیت‌ها، تحریم ها و هر آنچه مانعی جهت رشد علم ایجاد می کند، اهداف، آرمان و دلیلی است که باعث راه اندازی دانشیار شد. در دانشیار مشاور و راهنما هستیم و سعی داریم اطلاعات ارزشمندی را منتشر سازیم. اطلاعاتی که باعث تسریع پروسه تحقیق و پژوهش شود. خدمات تخصصی بسیاری در دانشیار ارائه می گردد. این خدمات به صورت ویژه به محققین، پژوهشگران و اعضای هیات علمی ارائه می شود.   ادامه مطلب

عضویت در خبرنامه

دی ان ان