X

پست های ویژه دانشیار

مقاله ISI چگونه داوری می شود

مقاله ISI چگونه داوری می شود

داوری مقالات در مجلات علمی / ISI

این پست نتیجه بررسی بیش از 40 نتیجه داوری است که طی دو سال انجام شده است. داوران ایرانی یک الگوی رفتاری خاص دارند. اکثر آنها داوری مقالات علمی را می پذیرند. داوری مقالاتی که به حوزه ی پژوهشی آنها مرتبط نیست و نمی دانم چه الزامی در اینکار می بینند و چرا داوری مقالاتی را می پذیرند که هیچ گونه ربطی به سابقه پژوهشی آنها ندارد. به عنوان مثال داور، استادیار دانشکده مهندسی عمران است و رشته تخصصی او مهندسی آب و به صورت تخصصی در رشته آب پژوهشگر است. اما اگر مقاله ای در حوزه ی "نانوتکنولوژی و بهبود خواص خاک" به او بسپارند، داوری را برعهده می گیرد.

جالب این است که بدانید در نتیجه داوری به پژوهش انجام شده اشاره کمی شده است و بیشتر غلط های املائی را لیست نمودند و در مواردی که مقاله توسط سه داور ارزیابی شده است، نظر داور مورد نظر کاملا مخالف با نظر دو داور دیگر است. حتی در نامه ای که به نویسنده نوشته است، ساختار جملات و املاء کلمات اشتباه است.

 آیا به نظر شما مقاله به داور سپرده شده است تا فقط غلط های املائی را بیابد؟
پیشنهاد می شود؛ درصورتیکه مقاله از نظر نگارش انگلیسی دارای ضعف هایی است، پس از داوری تخصصی، از سردبیر بخواهید در خصوص نگارش ضعیف تصمیم بگیرد. معمولا سردبیر از نویسنده می خواهد که مقاله را ویرایش نماید و در مواردی که نویسنده از کشوری است که زبان انگلیسی زبان دوم آن کشور محسوب می شود، توصیه می گردد که مقاله به شرکت های "ویرایش انگلیسی" سپرده شود.

نحوه انصراف از داوری

تصویر زیر ایمیلی را نشان می دهد که به دفتر دانشیار ارسال شده است. در این ایمیل خواستند که داوری یک مقاله علمی را برعهده گیریم. عنوان و چکیده به ما کمک می کند که در خصوص پذیرش/عدم پذیرش داوری تصمیم بگیریم. در این ایمیل دو لینک وجود دارد. درصورتیکه بخواهیم داوری مقاله را برعهده گیریم بر روی لینک اول، و در صورتیکه داوری مقاله را نپذیریم بر روی لینک دوم کلیک می کنیم.

 

داوری مقالات

تصویر 1: ایمیل دریافت شده

 

 با بررسی اطلاعات ارائه شده، تصمیم رد درخواست مجله بود. به همین منظور بر روی لینکی که در ایمیل ارائه شده است کلیک می کنیم. در صفحه ای که باز می شود می توانید داوران دیگری را به مجله معرفی نمایید. همچنین می توانید این صفحه را بدون معرفی داور ببندید.

در بعضی موارد در صفحه ای که باز می شود می توانید دلیل رد این درخواست را بنویسید و یک یا دو داور دیگر معرفی نمایید. (تصویر 2 و 3)

 

داوری مقالات علمی

تصویر 2: صفحه معرفی داور به مجله

 

داوری مقالات ای اس ای

تصویر 3: صفحه مربوط به دلیل رد مقاله و معرفی داور

حرف آخر:

  • هر فردی که برای داوری مقاله انتخاب می شود 7 تا 15 روز فرصت دارد تا تصمیم خود را درخصوص پذیرش داوری اعلام نماید. در صورتیکه تصمیم پذیرش داوری مقاله باشد، 30 تا 60 روز نیز جهت داوری مقاله به او فرصت می دهند.
  • در صورتیکه تصمیم شما رد درخواست مجله است، این کار را خیلی سریع انجام دهید. تا سردبیر فرد دیگری را جهت داوری مقاله انتخاب نماید. به این صورت زمان کمی صرف پروسه داوری خواهد شد.
  • در کشور ما سیستم ارتقا براساس امتیازات دریافتی است. امتیازاتی که باعث بوجود آمدن رفتارهای غلط و ناصحیح بسیاری شده است. سعی کنید رفتار شما باعث بوجود آمدن یک تصور اشتباه از علم ایرانیان نشود.
Print
4441 رتبه بندی این مطلب:
4/0
نظرات بسته شده است.

با تکمیل فرم زیر می توانید درخواست خود را به دانشیار ارسال نمایید. درخواست خود را به صورت کامل بنویسید. همچنین می توانید از طریق تلگرام و واتساپ با دانشیار در ارتباط باشید.

اطلاعات تماس شما

بازخورد شما

درباره دانشیار

سال 1388را می توان آغاز فعالیت گروه دانشیار در زمینه تحقیق و پژوهش دانست. ایجاد تغییر و شرایطی بهتر، قرار دادن پژوهشگران برمسیری آسان تر، آموزش، راهنمایی و مشاوره و حذف محدودیت‌ها، تحریم ها و هر آنچه مانعی جهت رشد علم ایجاد می کند، اهداف، آرمان و دلیلی است که باعث راه اندازی دانشیار شد. در دانشیار مشاور و راهنما هستیم و سعی داریم اطلاعات ارزشمندی را منتشر سازیم. اطلاعاتی که باعث تسریع پروسه تحقیق و پژوهش شود. خدمات تخصصی بسیاری در دانشیار ارائه می گردد. این خدمات به صورت ویژه به محققین، پژوهشگران و اعضای هیات علمی ارائه می شود.   ادامه مطلب

دی ان ان