X

پست های ویژه دانشیار

آیا پی پال امن است

آیا پی پال امن است

راهنمایی برای استفاده از پی پال

پی پال یکی از روش های محبوب و پرکاربرد برای نقل و انتقال پول در فضای مجازی است به طوری که در سال ۲۰۱۴ میلادی به طور متوسط روزانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار میزان نقل و انتقال پول و گردش مالی در آن بوده است. با توجه به گسترش روزافزون استفاده از پی پال، سوالهای زیادی از ما در مورد امن بودن پی پال پرسیده می شود که در این مقاله سعی شده است پاسخی جامع به این پرسش داده شود.

پاسخ کلی به این سوال که آیا "پی پال امن است؟" مثبت است اما با توجه به اینکه شما خریدار باشید یا فروشنده و یا در ایران زندگی می کنید یا خیر، ممکن است استفاده از پی پال برای شما با ریسک ها یا خطراتی همراه باشد. لذا پرسش آیا پی پال امن است را به چند سوال کوچکتر نقسیم می کنیم و امن بودن را از منظر نوع کاربرد بررسی می کنیم.

فراموش نکنید که اکانت پی پال نیز یک حساب کاربری است و مشابه با همه حسابهای کاربری یا بانکی لازم است اقدامات احتیاطی عمومی محافظت از آن انجام شود. به عنوان مثال باید از امن بودن محل نگهداری رمز عبور اکانت خود، اطمینان حاصل نمایید.

آیا وب سایت پی پال از لحاظ فنی به اندازه کافی امن است؟

سال 2014 سالی بود که در آن با خبرهای بدی در حوزه امنیت در اینترنت روبرو بودیم. خبرهایی مثل هک شدن حساب های ده ها میلیون کاربر شرکت ها و سازمان های بزرگی مثل سونی، اداره پست آمریکا (USPS)، بانک JPMorgan Chase، رستوران زنجیره ای Chick-fil-A که بودجه های میلیون دلاری به مقوله امنیت اختصاص می دهند و همیشه زبده ترین متخصصین امنیت را در اختیار دارند. این اخبار باعث جلب توجه بیشتر کاربران اینترنت، به مسئله امنیت در اینترنت شد.
این اخبار همچنین یادآور این جمله معروف در این زمینه است "که امنیت مقوله ای صددرصدی نیست" و امکان نفوذ و دزدیده شدن اطلاعات همیشه و برای هر فرد یا سازمانی وجود دارد. با وجود تمامی این نگرانی ها، شرکت های بزرگ همیشه حداکثر تمهیدات لازم را برای دور نگه داشتن مشتریان خود از این خطرات در نظر می گیرند که پی پال از این جهت یکی از بهترین هاست.

به طور مثال سایت پی پال به وسیله رمزگذاری اطلاعاتی که شما با این وب سایت رد و بدل می کنید شرایطی را فراهم می کند که هیچ عامل سومی نتواند در میانه راه به این اطلاعات دسترسی پیدا کند.

پی پال همچنین با صرف هزینه های هنگفت اقدام به راه اندازی سیستم های عظیم جلوگیری از نفوذ (IPS) و کشف نفوذ (IDS) و فایروال های سخت افزاری و نرم افزاری نموده است و بدین ترتیب کل ترافیک شبکه خود را به صورت لحظه به لحظه رصد می کند و زیر نظر دارد.
پی پل بر خلاف بسیاری از سازمان های بزرگ برنامه مدونی برای حمایت و پرداخت به هکر هایی دارد که بتوانند هر گونه آسیب پذیری در آن را کشف نمایند.
گزارش نشدن حتی یک مورد نفوذ به این وب سایت در طول ۱۷ سالی که از پیدایش آن می گذرد خود نیز گواهی بر میزان توجه به امنیت در این شرکت است. این درحالیست که این گونه اتفاقات برای وب سایت های بزرگتری چون یاهو و گوگل چندین بار در طول این سالها رخ داده است.

اما در نظر داشته باشید هر چقدر هم یک وب سایت امن باشد این تنها ۵۰ درصد از امنیت خواهد بود و رعایت امنیت توسط خود شما بسیار مهم است. به عنوان نمونه روزانه هزاران مورد کلاه برداری از طریق نفوذ به کامپیوتر های کاربران صورت می گیرد که ناشی از عدم توجه آن ها به نکات امنیتی و رعایت اصول محرمانگی اطلاعات شخصی و مالی این کاربران بوده است. "

آیا پی پال برای خریداران امن است ؟

خرید با استفاده از حسابهای پی پال کاملاً امن است زیرا در هنگام پرداخت، پرداخت کننده توسط درگاه امن پی پال عملاً به سایت PayPal هدایت می شود و تمامی فرآیند پرداخت در وب سایت پی پال انجام می شود.

پس از پرداخت PayPal یک رسید بسیار دقیق و شفاف به پرداخت کننده نمایش داده می شود که شامل یک Transaction ID با 17 کاراکتر تشکیل شده از ترکیبی از حرف و رقم است. این شماره کاملاً منحصر به فرد بوده و مختص تراکنش انجام شده می باشد و بدین ترتیب احتمال بروز اشکال یا اشتباه در پرداخت به صفر می رسد.

همچنین وقتی شما برای پرداخت از PayPal استفاده می کنید، عملاً پرداخت خود را زیر نظر مستقیم پی پال به انجام می رسانید. امری که تضمین کننده دقت و صحت پرداخت شماست. پس در صورت بروز هر گونه مشکلی می توانید به PayPal به عنوان مرجع نظارت کننده بر تراکنش انجام شده مراجعه کنید. بدین ترتیب تا زمانی که برای شما امکان تماس تلفنی و ارسال Email به شرکت پی پال وجود داشته باشد، جای هیچ نگرانی در هنگام پرداخت به این روش وجود ندارد.

در اینجا نکته مهم این است که هنگام پرداخت با پی پال به عنوان یک ایرانی لازم است مجموعه از ملاحظات را در نظر داشته باشید تا باعث بلاک شدن اکانت پی پال به دست خود نشوید.

آیا پی پال برای فروشندگان امن است ؟

بزرگترین ریسک موجود برای شما به عنوان فروشنده کالا و خدمات در زمانی که جهت دریافت پول از پی پال استفاده می کنید این است که خریداران پس از دریافت کالا یا سرویس به راحتی می توانند ادعا کنند که شما کار خود را به درستی انجام نداده اید. به عنوان مثال آن ها می توانند مدعی شوند که کالای اشتباهی برایشان ارسال شده است یا کالای دریافت شده دارای اشکال یا ایراد بوده است و یا حتی خریدار می تواند اعلام کند کالایی را دریافت نکرده است و در بدترین حالت یک خریدار می تواند ادعا کند که یک هکر کنترل اکانت او را در دست گرفته است و با استفاده از آن برای شما پول فرستاده است یا از درگاه شما خرید کرده است.

در نتیجه با توجه به محدودیت های شما به دلیل حضور در ایران، به طور کلی بهتر است تا جای ممکن هیچ مبلغی را از افرادی که آن ها را به خوبی نمی شناسید و به آن ها اعتماد کامل ندارید، نپذیرید. به عبارت دیگر شما نباید پولی را که به صورت Send Money و به طور مستقیم توسط یک فرد ناشناس و یا فردی که هنوز به او اعتماد کامل ندارید ارسال شده است را در اکانت خود بپذیرید. در مواردی از این دست باید بلافاصله مبلغ را Refund نمایید و بدین ترتیب هیچ تعهدی بر عهده شما نخواهد بود. اما در صورت Accept کردن مبلغ، فرد ارسال کننده می تواند به هر دلیلی با باز کردن یک Case منجر به Limit شدن اکانت پی پال شما شود. با لیمیت شدن یک حساب کاربری پی پل، تا زمانی که وضعیت پرونده یا Case مربوطه مشخص نشود، بسیاری از امکانات اکانت مربوطه محدود می شود و عملاً اکانت پی پال مورد نظر بلااستفاده خواهد بود. از آنجایی که بررسی یک پرونده (Case) می تواند تا 45 روز یا بیشتر به طول انجامد، محدود شدن حساب پی پال می تواند خسارت زیادی به شما و کسب و کارتان وارد کند.

در نتیجه شما به عنوان یک فروشنده در ایران یا باید با خریداران محدود و قابل اعتمادتان همکاری کنید، یا این که یک درگاه پی پل تهیه کنید و آن را روی وب سایت خود قرار دهید و یا این که همکاری خود را با خریداران به وب سایت های معتبری مثل Elance و Freelancer انتقال دهید تا مبالغ توسط آن ها از خریداران دریافت شود و توسط آنها به شما انتقال یابد. بدین ترتیب نگرانی از این بابت برای شما به عنوان فروشنده کالا و خدمات وجود نخواهد داشت. راه سوم این است که جهت دریافت مبالغ در جستجوی روش های دیگری باشید که ممکن است شرکت هایی مثل دانشیار  آن را به شما ارائه دهند.

البته این نکته قابل ذکر است که برای فرد یا سازمانی که در خارج از ایران فعالیت می کند، چنین نگرانی هایی وجود ندارد زیرا بلافاصله پس از بروز این گونه مسائل، می تواند با ارائه مدارک لازم، بدون هیچ نگرانی از اتهام وارد شده به خود در برابر پی پال دفاع نماید. اما با توجه به حضور شما در ایران، این فرآیند می تواند به این سادگی قابل انجام نباشد.

آیا پی پال برای افراد ساکن ایران امن است ؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، وقتی شما در ایران (یا داخل مرزهای تحریم شده توسط پی پال) هستید، حتی اگر یک غیر ایرانی باشید، طبق قوانین پی پال اجازه استفاده از خدمات پی پل را ندارید و اگر این کار را با تغییر آی پی و روشهای مشابه انجام دهید، در صورت بروز هرگونه مشکل مانند عدم دریافت پول یا وجود اشکال در کالا و خدمات دریافت شده، امکان پی گیری مشکل پیش آمده را از داخل ایران به سادگی نخواهید داشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید به سایر مقاله های سایت مراجعه فرمایید.
بنابراین اگر استفاده از پی پال برای شما یک موضوع شخصی و محدود است بهترین راه حل، استفاده از کمک افرادی است که در خارج از مرزهای تحریمی قراردارند. این امر می تواند به صورت دوستانه و یا دریافت خدمات حرفه ای از شرکت هایی مثل DanRC.com یا شرکت های مشابه باشد. در این شرایط لازم است مطمئن شوید که فرد یا شرکتی که این کار را به او می سپارید در این مورد از دانش و تجربه لازم و البته اعتماد شما برخوردار باشد تا این همکاری در نهایت باعث متضرر شدن شما نشود.

در پایان می توان نتیجه گرفت که پی پال ابزاری امن برای پرداخت در اینترنت است، اما استفاده از آن برای ما ایرانیان خالی از ریسک ها و خطرات بالقوه نیست. پس بهتر است پیش از هر اقدامی در این رابطه اطلاعات خود را افزایش دهیم و از مشاوره افرادی که در این زمینه مطلع هستند استفاده کنیم. در صورت استفاده مناسب، PayPal می تواند فرصت های زیادی را برای ما ایرانیان با وجود قرار داشتن در شرایط تحریم فراهم کند.

 

Print
2914 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
نظرات بسته شده است.

با تکمیل فرم زیر می توانید درخواست خود را به دانشیار ارسال نمایید. درخواست خود را به صورت کامل بنویسید. همچنین می توانید از طریق تلگرام و واتساپ با دانشیار در ارتباط باشید.

اطلاعات تماس شما

بازخورد شما

درباره دانشیار

سال 1388را می توان آغاز فعالیت گروه دانشیار در زمینه تحقیق و پژوهش دانست. ایجاد تغییر و شرایطی بهتر، قرار دادن پژوهشگران برمسیری آسان تر، آموزش، راهنمایی و مشاوره و حذف محدودیت‌ها، تحریم ها و هر آنچه مانعی جهت رشد علم ایجاد می کند، اهداف، آرمان و دلیلی است که باعث راه اندازی دانشیار شد. در دانشیار مشاور و راهنما هستیم و سعی داریم اطلاعات ارزشمندی را منتشر سازیم. اطلاعاتی که باعث تسریع پروسه تحقیق و پژوهش شود. خدمات تخصصی بسیاری در دانشیار ارائه می گردد. این خدمات به صورت ویژه به محققین، پژوهشگران و اعضای هیات علمی ارائه می شود.   ادامه مطلب

دی ان ان