X

پست های ویژه دانشیار

چاپ مقاله ISI در دانشیار

 

علی اکبر صالحی؛ یکی از ده چهره تاثیرگذار سال به انتخاب نیچر
Dr. Majid Aghlmand
/ دسته ها: اخبار, اخبار

علی اکبر صالحی؛ یکی از ده چهره تاثیرگذار سال به انتخاب نیچر

دکتر صالحی

 

نشریه معتبر نیچر ده چهره‌ای را که در سال ۲۰۱۵ در حوزه دانش و فناوری بیشترین تاثیر را گذاشتند انتخاب کرده و در میان آنها علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم دیده می‌شود.

نیچر با اشاره به مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی جهانی نوشته اگر توافقی که حاصل شد کاملا به اجرا گذاشته شود نه تنها تنش بین ایران و کشورهای غربی کاهش خواهد یافت بلکه راه برای اینکه ایران به بازیگر مهمی در عرصه دانش در دنیا بدل شود باز خواهد شد.

نیچر در این یادداشت، علی اکبر صالحی را دیپلمات و مهندس هسته‌ای خوانده و نقش او را در توافق هسته‌ای بسیار کلیدی ارزیابی کرده است.

به نوشته نیچر همکاری نزدیک آقای صالحی با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا سبب شد تا جنبه‌های فنی این توافق تبیین و نهایی شود.

در گزاررش نیچر آمده آقای صالحی در دانشگاه آمریکایی بیروت و ام‌آی‌تی آمریکا تحصیل کرده، بعد از انقلاب به ایران بازگشته، به سرعت مدارج ترقی را طی کرده و از سال ۲۰۰۰ به بعد به چهره اصلی هسته‌ای ایران بدل شده است.

دکتر صالحی

این گزارش آقای صالحی را "به شدت وفادار" به کشورش خوانده، فردی که صدای تعقل و خردورزی است از این رو در مواقع بحران فردی است که همه می‌خواهند با او مذاکره کنند:

"آقای صالحی فردی بسیار معنوی و مورد اعتماد رهبر ایران آیت الله خامنه‌ای است و یکی از معدود افرادی است که هم در دولت‌های تندرو و هم در دولت‌های نسبتا میانه‌روتر سمت داشته است."

به گفته رضا منصوری، دانشمند ایرانی و معاون وزیر علوم، در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، توانایی آقای صالحی در برطرف کردن اختلاف و جلب توافق، باعث مذاکرات موفق او با ارنست مونیز شد، چون هر دو زبان مشترکی داشتند، زبان علم.

آقای منصوری که بیش از سه دهه است آقای صالحی را می شناسد او را فردی مدرن و با ذهنی معقول توصیف کرده که افراد را قادر می‌کند بر سر اینکه چگونه باید با هم گفتگو کنند به توافق برسند.

۹ چهره دیگری که نیچر آنها را افراد تاثیرگذار سال خوانده عبارتند از:

کریستینا فیگرس، یکی از موثرترین چهره‌ها در زمینه گرمایش زمین

جونجیو هوآنگ: دانشمند پیشرو در ویرایش ژن در جنین انسان

آلن استرن: یکی از مهمترین دانشمندان در شناخت پلوتو

ژنان بائو: یکی از دانشمندان پیشرو در تلفیق مواد مصنوعی با بدن انسان

جوان شملز: اخترشناسی که آزار جنسی یک دانشمند برجسته علیه زنان را فاش کرد

دیوید رایش: باستان‌شناس ژنتیکی

میخائیل امرتس: دانشمند پیشرو در ابر رساناها

کریستینا اسمولک: زیست‌شناسی که تولید مرفین از مخمر را در آزمایشگاه محقق کرد

برایان نوسک: روان‌شناسی که نشان داد ذهن دانشمندان چگونه خطا می‌کند

 

منبع: BBC

Print
2396 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

درباره دانشیار

سال 1388را می توان آغاز فعالیت گروه دانشیار در زمینه تحقیق و پژوهش دانست. ایجاد تغییر و شرایطی بهتر، قرار دادن پژوهشگران برمسیری آسان تر، آموزش، راهنمایی و مشاوره و حذف محدودیت‌ها، تحریم ها و هر آنچه مانعی جهت رشد علم ایجاد می کند، اهداف، آرمان و دلیلی است که باعث راه اندازی دانشیار شد. در دانشیار مشاور و راهنما هستیم و سعی داریم اطلاعات ارزشمندی را منتشر سازیم. اطلاعاتی که باعث تسریع پروسه تحقیق و پژوهش شود. خدمات تخصصی بسیاری در دانشیار ارائه می گردد. این خدمات به صورت ویژه به محققین، پژوهشگران و اعضای هیات علمی ارائه می شود.   ادامه مطلب

عضویت در خبرنامه

دی ان ان