پست های ویژه دانشیار

تحریم مقالات ایرانیان

تحریم مقالات ایرانیان

 یکی از مقالاتی که چاپ آن به دانشیار سپرده شده بود از یکی از مجله ISI بدلیل تحریم های آمریکا رد شد. بعد از مکاتبه با دفتر مجله ایمیل زیر دریافت شد و مقاله وارد پروسه داوری شد و در حال حاضر در مرحله داوری است و منتظر پاسخ داوران هستیم.

تحریم مقالات ایرانیان توسط مجلات ISI

یکی از مواردی که باید به هنگام وقوع چنین مسائلی در نظر گرفته شود ارتباط خوب با دفتر مجله است. شما باید همه موارد را به صورت شفاف توضیح دهید. تا دفتر مجله نیز بتوانید درخصوص مقاله  شما تصمیم بگیرد.

پیشنهاد می شود در موارد مشابه در پاسخ به دفتر مجله موارد زیر را در نظر بگیرید:

  1. حتما به مرتبط نبودن مقاله با دولت جمهوری اسلامی ایران و هر گونه ارگان و سازمان خصوصی و یا دولتی اشاره نمایید.
  2. به نوع مقاله و اینکه مربوط به تحقیق دوره فوق لیسانس و یا دکتری است اشاره نمایید.
  3. توضیحات لازم را درخصوص دانشجو بودن و شرط دانشگاه جهت فارغ التحصیلی را با سردبیر در میان بگذارید.
  4. معمولا دانشجویان ایرانی هیچ گونه کمک هزینه تحصیلی و بورس دریافت نمی کنند و وابسته به هیچ ارگان و سازمانی نیستند. این مورد به روشنی باید بیان شود.
  5. توضیح دهید که برای انجام تحقیق هیچگونه کمک هزینه ای دریافت نکرده اید و تحقیق با بودجه شخصی انجام شده است.
  6. اگر مقاله شما دارای نویسنده همکار است به روشنی نقش هر یک از نویسندگان را توضیح دهید. به عنوان مثال توضیح دهید که نویسنده دوم استاد راهنما و یا مشاور من است و یا در تحقیقات بخش آمار؛ آنالیز و یا نتیجه گیری توسط ایشان انجام شده است و یا موارد مشابه دیگر.
  7. مورد بسیار مهم دیگر تضاد در منافع و یا conflict of interestاست. هر مجله سیاست ها خاص خود را در اینخصوص دنبال می کند. لازم است قبل از پاسخ گویی از سیاست های مجله اطلاع پیدا کنید تا به این صورت پاسخی اشتباه به مجله نفرستید.  پس ابتدا بخش راهنمای نویسندگان را به دقت مطالعه نمایید و سپس به این بخش پاسخ دهید.

تحریم های دولت آمریکا علیه کشور ما بسیار جدی هستند و درصورتیکه مجلات مقاله ای را چاپ نمایند که به نوعی به سازمانی در ایران مرتبط باشد متحمل جریمه سنگینی می شوند. به همین خاطر مجلات را درک کنید و پاسخ سردبیر را با جمله "از ایمیل شما متشکرم و بخاطر نگرانی ای که درخصوص مقالات ارسال شده از ایران دارید شما را درک می کنم" شروع کنید.

اگر هم مشکلی در هریکی از موارد فوق داشتید با ما تماس بگیرید.

 

نویسنده: دکتر مجید عقلمند (مدیر دانشیار)

3227
رتبه بندی این مطلب:
1.0

با تکمیل فرم زیر می توانید درخواست خود را به دانشیار ارسال نمایید. درخواست خود را به صورت کامل بنویسید. همچنین می توانید از طریق تلگرام و واتساپ با دانشیار در ارتباط باشید.

اطلاعات تماس شما

بازخورد شما